Zarządzanie Flotą Przyszłość

Przyszłość Zarządzania Flotami: Co Nas Czeka?

Wraz z rozwojem nowych technologii zarządzanie flotami pojazdów staje się coraz bardziej złożone. Jakie trendy czekają menedżerów flot i działy transportu w nadchodzących latach? Oto kilka kluczowych prognoz.

Elektryfikacja

Pojazdy elektryczne od dawna były obiektem zainteresowania, jednak dopiero teraz zaczynają na dobre wkraczać do flot firmowych. Niskie koszty eksploatacji, brak emisji zanieczyszczeń i cicha praca sprawiają, że auta na prąd idealnie nadają się do użytku służbowego. Do 2025 roku nawet 20% nowo rejestrowanych samochodów firmowych w Europie może mieć napęd elektryczny lub hybrydowy.

Łączność i zdalne zarządzanie

Nowoczesne systemy telematyczne pozwalają na ciągły monitoring trasy, stylu jazdy, zużycia paliwa czy potrzeb serwisowych. Menedżerowie flot mogą na bieżąco analizować dane i optymalizować koszty. Rozwój sieci 5G jeszcze bardziej usprawni wymianę informacji. Już wkrótce standardem będzie zdalna diagnostyka usterek czy automatyczne zamawianie napraw.

Współdzielenie aut

Carsharing, czyli wypożyczanie samochodów na minuty i godziny zyskuje na popularności w miastach. Coraz więcej firm decyduje się udostępniać pracownikom wspólną flotę zamiast przydzielać im indywidualne auta służbowe. Pozwala to zaoszczędzić i zoptymalizować wykorzystanie pojazdów. Usługi carsharingowe mogą też uzupełniać własną flotę.

Przyszłość zarządzania flotą

Outsourcing i abonamenty

Firmy coraz chętniej przekazują zarządzanie całą flotą wyspecjalizowanym operatorom. Pozwala to skupić się na core business i obniżyć koszty. Popularność zyskują też abonamenty na użytkowanie aut. W ramach comiesięcznej opłaty otrzymuje się kompleksową usługę obejmującą auto, serwis, ubezpieczenie i zarządzanie.

Nowe modele użytkowania

Szybki postęp w dziedzinie autonomicznych i elektrycznych pojazdów może diametralnie zmienić podejście do posiadania floty. Już wkrótce jazda autem firmowym do klienta czy na spotkanie może odbywać się w pełni autonomicznym pojazdem wynajętym na żądanie.

Podsumowując, menedżerów flot czekają w nadchodzących latach liczne wyzwania, ale i możliwości usprawnienia zarządzania. Nowe technologie, usługi i modele użytkowania aut zmienią oblicze firmowej mobilności. Aby sprostać zmianom, trzeba na bieżąco podążać za trendami i elastycznie dopasowywać strategię.

Ostatnio dodane

Nasz magazyn

Nasz magazyn internetowy to kompleksowe źródło informacji dla firm transportowych i osób zarządzających flotami pojazdów użytkowych. Dostarczamy najświeższe wiadomości, testy i porady z rynku samochodów dostawczych, które pomogą Ci podjąć trafne decyzje zakupowe.

Na naszej stronie znajdziesz sekcję Aktualności, w której publikujemy informacje o nowych modelach, wydarzeniach branżowych i premiery rynkowe. Dzięki temu będziesz na bieżąco z trendami w świecie samochodów dostawczych. Ponadto, w dziale Popularne Samochody zbieramy recenzje i testy najchętniej kupowanych modeli – sprawdź, które auta cieszą się uznaniem polskich przedsiębiorców.

Nie zapominamy też o przydatnych poradach. W sekcji Porady podpowiadamy, jak dobrać odpowiedni samochód do profilu firmy, jak go serwisować i optymalizować koszty eksploatacji. Przeczytasz tu również o nowinkach w zakresie zarządzania flotą i logistyki. W dziale Wydarzenia informujemy o targach, konferencjach i innych imprezach istotnych dla menedżerów flot.